Ezeket a támogatott hiteleket igényelhetik a fiatalok 2025-ben
Ebben az évben is több támogatott hitelkonstrukciót igényelhetnek a fiatalok, legyen szó lakásvásárlásról, szabad felhasználásról, vagy éppen a felsőoktatási tanulmányok finanszírozásáról. A munkáshitellel pedig január eleje óta egy újabb, szabad felhasználású konstrukció is feltűnt a palettán.
Ebben az évben is több támogatott hitelkonstrukciót igényelhetnek a fiatalok, legyen szó lakásvásárlásról, szabad felhasználásról, vagy éppen a felsőoktatási tanulmányok finanszírozásáról. A munkáshitellel pedig január eleje óta egy újabb, szabad felhasználású konstrukció is feltűnt a palettán.
Írta: Gergely Péter, BiztosDöntés.hu, pénzügyi szakértő
A kormány 2025-ben is többféle támogatott finanszírozási konstrukcióval igyekszik segíteni a fiatalok életkezdését, tanulmányaik folytatását, és persze lakáshoz jutását. Egyes konstrukcióknál változtak a feltételek 2024-hez képest, sőt, – a munkáshitellel – új termék is megjelent a palettán. Röviden összefoglaljuk, hogy mit érdemes tudni az egyes támogatott finanszírozási konstrukciókról.
A múlt év januárjában indult el a CSOK Plusz hitelprogram, amely a korábban futó CSOK támogatást és a hozzá kapcsolódó hitelt váltotta fel. A CSOK Plusz egy kamattámogatott lakáshitel, amelyet gyermekvállalást tervező házaspárok vehetnek fel. A legfeljebb évi 3 százalékos kamattal elérhető hitelt azok a házaspárok igényelhetik, ahol a feleség nem több nem idősebb 41 évesnél – idén ugyanakkor a 12 hetet meghaladó várandóssággal e korhatár alól átmenetileg mentesség kérhető.
A CSOK Plusz összege egy gyermek vállalásánál 15 millió, két gyermeknél 30 millió, három gyermeknél 50 millió forint lehet. A kölcsön futamideje 10 és 25 év között lehet: a szükséges saját erő mértéke alapesetben 20 százalék, ám az első saját lakásukat vásárló fiatal házasok akár 10 százalék önerővel is igényelhetik. A CSOK Plusz igényelhető építésre, lakásvásárlásra, illetve meglévő otthon bővítésére is, viszont a telek vásárlása nem szerepel az elfogadott felhasználási célok között.
Fontos feltétel, hogy az első lakás értéke legfeljebb 80 millió forint, a bővítendő vagy újabb lakásé pedig 150 millió forint lehet. A lakás hasznos alapterületének legalább 40, a családi házénak pedig 70 négyzetméternek kell lennie: ez a méret a gyermekek számának emelkedésével 10 négyzetméterenként emelkedik. Jelentős könnyítés, hogy a futamidő első évében csak kamatot kell törleszteni – tőkét nem –, miközben a megvásárolt ingatlan illetékmentességet élvez. A szerződéskötés után megszületett második gyermek érkezésekor az állam tízmillió forintot elenged a fennálló tartozásból. A CSOK Plusz a falusi CSOK mellé is igényelhető.
Falusi CSOK támogatás
A falusi CSOK egy vissza nem térítendő támogatás, amelyet gyermeket nevelő családok igényelhetnek akkor is, ha nem tervezik tovább bővíteni a családot. A támogatást meglévő gyermekekre élettársak és egyedülálló szülők is igényelhetik, a házasság csak vállalt gyermekeknél előírás. Ebben az esetben a feleség életkorára felső határ – legfeljebb 40 év – is vonatkozik. A támogatást várandósság alatt is igényelhetitek. A támogatás kizárólag a megjelölt, ötezer fő alatti lélekszámú településeken igényelhető, új családi ház vásárlására, illetve használt lakás vagy ház vásárlására, bővítésére, korszerűsítésére is. Fontos, hogy a támogatás új társasházi lakásokra nem igényelhető, még az ötezer főnél kisebb településeken sem. A támogatás nem igényelhető olyan használt lakás vásárlására, ahol nem bővítenél, illetve korszerűsítenél, és a támogatás összegének felét erre kell költened.
Új lakóház építésére, vásárlására, illetve használt lakás vásárlására és korszerűsítésére, bővítésére egy gyermeknél egymillió forint, két gyermeknél 4 millió forint, három vagy több gyermek esetén 15 millió forint támogatás igényelhető. Meglévő lakás bővítésénél és korszerűsítésénél a gyermekek számától függően 600 ezer, 2 millió, és 7,5 millió forint igényelhető. A falusi CSOK csak egyszer igényelhető, de ha a vállalt gyerekeken kívül további gyermeketek is születik, akkor gyermekenként egymillió forint támogatást kérhettek.
A falusi CSOK támogatás mellé legalább két gyermek után továbbra is igényelhető a kedvezményes falusi CSOK hitel, de ha a jövőben gyermeket terveztek, akkor a CSOK Pluszt is kérhetitek hozzá.
A falusi CSOK hitel összege két gyermeknél 10 millió, három vagy több gyermeknél 15 millió forint. A falusi CSOK hitel kamata fix 3 százalék évente, a kölcsön futamideje pedig legfeljebb 25 év lehet. A falusi CSOK támogatással vásárolt ingatlanokra szintén vonatkozik az illetékmentesség.
A munkáshitel egy szabad felhasználású, a 17-25 év közötti, dolgozó fiatalok számára elérhető, támogatott hitelkonstrukció, amelynek az összege legfeljebb 4 millió forint lehet, a futamidejét pedig tíz évben maximálták. Fontos feltétel, hogy az igénylő alkalmazottként, vagy vállalkozóként legalább heti 20 órát dolgozzon. A munkáshitelt csak azok a fiatalok igényelhetik, akik legfeljebb középfokú végzettséggel rendelkeznek, és nem tanulnak felsőoktatási intézményben.
A hitel nagy előnye, hogy kamatmentes, a tőkén felül csak a hitelösszegre vetített 0,5 százalékos állami kezességvállalás költségét kell megfizetni. Ennek nyomán – a maximális hitelösszeget, és tízéves futamidőt feltételezve – a munkáshitel havi törlesztőrészlete legfeljebb havi 35 ezer forint környékén alakulhat. A bank az igénylés benyújtása után 10 napon belül bírálja el a kérelmet. Hiánypótlást legfeljebb kétszer kérhet, ennek időtartama a 10 napba nem számít bele. Azt érdemes szem előtt tartani, hogy a munkáshitelt csak egy alkalommal igényelheted, akkor is, ha nem használtad ki a négymillió forintos hitelösszeget. Az előtörlesztés ingyenes, a bank ezért díjat vagy egyéb költséget nem számít fel.
A munkáshitel emellett ösztönzi – de nagyon fontos, hogy nem írja elő – a gyermekvállalást: az első és második gyermek megszületésekor két-két évre felfüggeszthető a törlesztés,miközben a második gyermek érkezésekor a tartozás felét, a harmadik gyermeknél pedig az egészét elengedik. A hitel kamatmentességének feltétele ugyanakkor, hogy az igénylő a szerződéskötéstől számított legalább öt évig Magyarországon éljen és dolgozzon.
A szabad felhasználásból, és a gyermekvállalás jutalmazásából adódóan a munkáshitel jól kombinálható más támogatott hitelekkel – például a CSOK Plusszal vagy a babaváró kölcsönnel is – de természetesen piaci feltételű kölcsönök mellett is igényelhető.
A Gránit Bank kínálja jelenleg egyedüliként teljes online igényléssel a Munkáshitelt, ráadásul új ügyfelek számlanyitással együtt akár 100 000 forint jóváírást is kaphatnak.
A Babaváró hitel egy támogatással egybekötött, szabad felhasználású, kamattámogatott kölcsön, amelyet házaspárok vehetnek igénybe. A párok gyakran lakáscélra veszik fel, és jól kombinálható a CSOK Plusszal, és az idén januárban megjelent munkáshitellel is. A babaváró hitelt lakáshitel felvételénél 75 százalékos mértékig önerőként is elfogadják a bankok, ha a lakás vásárlásáig legfeljebb 90 nap telik el: e határidő lejárta után a babaváró összege teljes mértékben beszámítható saját erőként. A hitel összege legfeljebb 11 millió forint lehet, maximum 20 éves futamidő mellett: ez havi legfeljebb 51 ezer forintos havi törlesztőrészletet eredményez.
A babaváró hitelt csak házaspárok igényelhetik, akkor, ha a házaspár nő tagja nem töltötte be a 35. életévét. A törlesztés kamatmentesen indul, és ha az első 5 évben születik gyermeketek, akkor a kamatmentesség a futamidő végéig meg is marad. A 12. hetet betöltött várandóssággal már tudjátok teljesíteni ezt a feltételt. Az első gyermek születésekor kérhetitek a hiteltörlesztés felfüggesztését 3 évre: viszont így sem lehet magasabb a törlesztőrészlet, helyette a futamidő tolódik ki három évvel.
A második gyermek születésekor újabb 3 évre fel lehet függeszteni a hiteltörlesztést, és az állam vissza nem térítendő támogatásként elengedi a fennálló tartozásotok 30 százalékát. A harmadik gyermek után pedig a fennálló tőketartozás 100 százalékát, tehát a teljes maradék tartozásotokat elengedik. A hitel igénylésének fontos feltétele, hogy a házaspár legalább egyik tagja három éves TB-jogviszonyt tudjon igazolni. A hitelkérelem elbírálása a normál banki sztenderdek szerint történik.
A felsőoktatásban tanuló fiatalok támogatását szolgáló diákhitelnél változatlanul két konstrukció érhető el.
A Diákhitel 1 nevű konstrukció szabad felhasználású kölcsön, amelyet tizenegy szemeszterre (tanulmányi félévre) lehet igényelni, és szemeszterenként öt hónapon keresztül folyósítják, ám lehet kérni félévenként egyösszegű folyósítást is. A Diákhitel 1 törlesztését a tanulmányok befejezése után meg kell kezdeni: fontos, hogy a törlesztési kötelezettség akkor is fennáll, ha a hallgatói jogviszony megszűnése után az adós nem rendelkezik munkaviszonnyal, és regisztrált álláskereső. A Diákhitel 1 kamatozása változó, de – támogatott konstrukcióról lévén szó – rendkívül kedvező.
A Diákhitel 2 csak az önköltséges képzéseknél használható fel: a kölcsön kizárólag a képzés költségtérítésének összegéig vehető fel és közvetlenül az intézménynek utalja a Diákhitel Központ. A kamatozása szintén változó, de ennél a változatnál az állam átvállalja a kamatokat, így az igénylő szempontjából a konstrukció kamatmentes.
A diákhitel mindkét változatánál 45 év a felső korhatár, és a konstrukciót alapesetben csak magyar állampolgárok igényelhetik. A havi törlesztőrészlet mértéke a minimálbérhez kötött, miközben elő- és végtörlesztésre bármikor, díjmentesen adott a lehetőség.